fbpx
konverze-v-chatbotu

Jak válčíme s konverzemi aneb jak měřit konverze v chatbotech?

Chatbot je nástroj, který na vašich stránkách funguje 24/7, generuje vám poptávky, vysvětluje vaši nabídku nebo odpovídá na často kladené dotazy. A my víme, že to opravdu funguje. Ale nemusíte věřit jen našemu slovu! To, že chatbot je efektivní a jako moc je efektivní se samozřejmě dá i změřit. 

Měření toho, jak je chatbot efektivní se dá dělat několika formami. Šéfbot využívá report, kde vidíme údaje, jako třeba v jaký den a hodinu lidé otvírají chat. O tom, jak naše reporty fungují se můžete dočíst v naší klientské analýze, kde jsou reálná data od více než 40 našich klientů. 

Nejdůležitější jsou pro nás dokončené konverzace. A co se jako dokončená konverzace počítá? Buď to může být zpracovaná poptávka, zanechaný vzkaz, dotaz nebo přesměrování na jinou stránku. To je nejčastěji odkaz na produkty v e-shopu.  Nechceme, aby si lidé v chatbotech jen povídali, ale aby hlavně pomáhal s prodejem.  

Co se ještě dá měřit? 

Chatbot se dá efektivně využít i na remarketing, což je reklama, která se vám zobrazí na základě toho, jaký web jste navštívili. Poté co web opustíte vás tedy bude reklama pronásledovat jako žvýkačka na botě. Stejně tak se dá tato reklama zaměřit na lidi, kteří si s chatbotem povídali, ale nedokončili konverzaci. Pak může takovému člověku vyskakovat reklama, která ho upozorní na to, že se v chatbotu nedopracoval ke zdárnému konci a nabídne třeba přímo telefonní kontakt na vaši firmu. 

Chatbot je na rozdíl od poptávkového formuláře bohatý nástroj, který může pomoci s výběrem produktů nebo produkty více vysvětlit. Například zákazník, který si je jistý svým výběrem, ten vyplní poptávkový formulář. Ovšem zákazník, kterého vaše produkty nebo služby zaujaly, ale není si výběrem jistý, ten spíše vyplní poptávku právě přes chatbota, který mu s výběrem pomůže a poradí. Z našich zkušeností, konkrétně u poptávek na webu sefbot.cz, je počet poptávek, které proběhnou skrze chatbota, až 17x vyšší než zbylých poptávek. 

Události, které nejčastěji měříme pro naše klienty jsou otevření chatbota, zanechání telefonu a zanechání e-mailu. Samozřejmě můžeme měřit i jiné události, třeba v jaké časti chatbota se zákazník pohybuje. Když zákazník rozklikne, že ho zajímají služby pro firmy, i tato událost se zapíše a může se měřit. Následně pak může zákazník vidět reklamu zaměřenou na služby, o které se právě zajímal.

V chatbotech od šéfbota je měření událostí realizováno pomocí Google Tag Manageru. Funguje to tak, že na události jsou navázány tzv. data layers, do kterých se pak z rozhraní Google Tag Manageru dají vložit jednotlivé konverzní kódy z Facebooku, Google Ads, Skliku, a případně i Google Analytics nebo jiných nástrojů návštěvnosti webu. Díky těmto nástrojům jdou data z našeho chatbota zanést i do chytrých grafů Business Intelligence, jako je třeba Microsoft Power BI. Máme i zkušenosti, že někteří naši klienti dokonce optimalizují své reklamy na základě dat z našeho chatbota. 

Zanechte nám níže kontakt a my navrhneme řešení přímo pro vás. Rádi vám pak vysvětlíme, jak chatbot může fungovat ve vaší firmě, a to nejen v rámci marketingové kampaně.

    Získejte ukázku chatbota zdarma!